Csodás hír amikor megtudjuk, hogy kisbabát hordunk a szívünk alatt, de ugyanakkor fel is kell készítenünk szervezetünket a változásra, a várható igénybevételre. Fontos tudatosítanunk a bekövetkező változásokat, reagálni babánk és testünk igényeire. Ha eddig keveset mozogtunk, bátran kezdjük el a kismama jógát vagy tornát a 15. héttől kezdve, - ha terhességünk problémamentes, és nincs semmi panaszunk. A reggeli rosszulléteket nem tekintjük kórós panasznak ebből a szempontból. A szakirodalom már a 12 héttől is javasolja a speciális mozgásforma gyakorlását, de ez az édesanyára van bízva. A kismamákra szabott mozgás nemcsak a megváltozott test tudatosítására fókuszál, hanem speciális gyakorlatokat is tartalmaz. Ilyen például a gát terének tudatosítása, izomzatának kondicionálása, rugalmassá tétele, a szülésre való felkészítése.
Mielőtt erre rátérnénk, nézzük meg, mi is az a gát, a gáti terület.
Amit szülés közben értenek alatta: ez esetben a gát a hüvelybemenet és a végbélnyílás közötti kötőszövetből és izomból álló terület.
S amit a várandós tornán értenek a gáti terület megnevezésen: olyan, több rétegű izomköteg, mely segíti a kismedencei szervek, mint a méh és hüvely, valamint hasüregi szervek alátámasztását. Az, hogy két lábon járunk, és gravitációhoz kötöttek vagyunk magával hozza azt is, hogy erre a területre nagy nyomás nehezedik. Várandósságunk alatt ez a terhelés tovább fokozódik a méhszalagok nyúlásával. Persze megijedni nem kell, tekintve, hogy izomkötegről van szó, jól edzhető speciális, légzés figyeléssel kombinált gyakorlatokkal. Bizonyos testhelyzetben elhelyezkedve, adott légzésre feszíteni vagy engedni kell a gáti izmokat, melyet lehet növelni légzések kint és bent tartásának számával kombinálva A folyamatos gyakorlásnak köszönhetően az izmok rugalmassága növekszik, a gát vérellátása fokozódik, ezáltal a kötőszövet is rugalmasabbá válik.
Az intim gyakorlatok mellett, gátmasszázst is végezhetünk, melynek hatásfokát növelhetjük, ha testápoló krém helyett speciálisan kifejlesztett masszázsolajat használunk, például a Weleda gátmasszázsolaját, vagy magas E vitamin tartalmú búzacsíra olajat. Az olajokat kiegészíthetjük tea fogyasztással is, de erről kérjük ki szakember tanácsát. A masszázst már a harmadik trimeszterben érdemes elkezdeni, finoman hozzászoktatva magunkat a bőr érintéséhez a gáti területen. Előszőr csak hagyjuk, hogy beszívódjon a bőrünkbe az olaj, majd napról napra masszírozzuk enyhe nyomást gyakorolva a gát területére. Természetesen nem kell erőt kifejteni, a masszázs lényege a lazítás, a bőr puhítása, az izomrostok oldása. Fontos a megfelelő hidratáltság is. Igyunk sok folyadékot, főként tiszta vizet, ez segít a kötőszövetek rugalmasságát megőrizni.
Legtöbb kismama háborítatlan szülésélményre vágyik, megfelelő gátvédelemmel. Természetesen lehet jelezni ezt az igényt a kórházban, és biztosan figyelembe is veszik a lehetőségekhez mérten. S, hogy mit is jelent a gátvédelem? Nem csak azt, hogy a szülésznő, vagy orvos, esetleg a bába tartja a gátat, vagy masszírozza. Ennél egy szorosabb összehangoltabb együttműködésről van szó. Ezt abban az esetben lehet megtenni, ha egyéb fizikai körülmény nem sietteti a születést és a maga tempójában tud történni. Fontos, hogy a gát tudjon alkalmazkodni a baba miliméterről miliméterre történő haladásához. Esetleg egy-egy tolófájást „el kell engedni”, hogy a gát táguljon. Ehhez szükséges az anya odafigyelése, a korábban megtanult légzőtechnikák alkalmazása, az ellazulásra való képessége is. Persze érdemes felkészülni arra is, ha ez valamiért nem sikerül. Előfordulhat a gát repedése vagy a gátmetszés alkalmazásának szükségessége, leginkább azokban az esetekben, ha kitolási szakasz nem történhet a maga ritmusában, esetleg vákuum vagy fogó szükséges a gyermek világra segítéséhez, vagy koraszülött baba fejének védelme indokolja a gátmetszés szükségességét. Azt, hogy alkalmazza -e a beavatkozást, a szülészorvos dönti el az adott szituációban. Szakirodalom szerint gyorsabban gyógyul a vágott gátseb, de más, holisztikusabb megközelítésben az az álláspont, hogy ott fog szakadni, repedni, ahol kevésbé jól tartank a szövetek, így kevesebb a sérülés. Klinikai gyakorlat szerint vagy hosszanti, a végbél irányába történő gátmetszést alkalmaznak, vagy oldal irányút. Az előbbinél mindenképp figyelni kell, hogy ne sérüljön meg a végbél területe. Mindenesetre egyik lehetőség sem kellemes, a seb bezárásához fájdalomcsillapítót alkalmaznak, és általában felszívódó varratot használnak. A gátsebet mindig tisztán kell tartani, az esetleges fertőzések elkerülése végett folyóvízzel érdemes lemosni, tusfürdő vagy szappan használata nélkül. Jó szolgálatot tehet, a fájdalom csillapítására a jégbetét. Továbbkövetéses vizsgálatokban úgy tapasztalták, hogy sokkal harmonikusabb kapcsolat alakul ki anya és gyermeke között, ha a gyermekágyas időszak nem a gátseb gyógyulásáról szól, hanem az anya teljes figyelmét a gyermekének tudja szentelni.
Miként lehetnek az Apukák feleségük segítségére a szülőszobán? Hogyan tudják támogatni őt azokban a nehéz órákban, anélkül, hogy l...
A nátha az egyik leggyakoribb probléma csecsemő- és gyermekkorban, az elhúzódó orrfolyás pedig komoly szövődményekkel járhat. Az o...
Gynotal szülészeti gél hozzájárul a biztonságosabb szüléshez és kitűnő megoldás lehet a hüvelyi szülés megkönnyítésére.
Ritkán esik szó a szülő nők jogairól a kórházban, pedig igen fontos témakör.
Iratkozz fel hírlevelünkre és add meg gyerkőcöd születési dátumát, hogy a legszemélyreszabottabb ajánlatokat és információkat tudjuk Neked küldeni.